HomeKültür ve Sanat

SEMELE

Süreyya Operası’nın etkileyici mimarisi, Semele’nin işitsel  ve görsel şölenine ev sahipliği yapıyor.23 Aralık 2022 tarihinde prömiyerini yapan opera

Sónar İstanbul elektronik müzik severleri ağırladı!
Uzay Meraklıları Toplansın!
Plastik Atıklar Müzeye

Süreyya Operası’nın etkileyici mimarisi, Semele’nin işitsel  ve görsel şölenine ev sahipliği yapıyor.

23 Aralık 2022 tarihinde prömiyerini yapan opera Semele, 2023 yılında da gösterimlerine devam ediyor. 17 ve 19 Ocak tarihlerinde bu senenin ilk gösterimlerini Süreyya Operası’nda gerçekleştirdi.

22 ve 23 Şubat tarihlerinde de İstanbullu sanatseveleri ağırlamaya hazırlanan Semele operası, izleyenleri ilgi çekici hikayesi ve etkileyici sahnesi ile kendisine hayran bırakıyor.

Semele, Türkiye’de Devlet Operaları haricinde sahnelenen ilk profesyonel opera olarak ismini altın harflerle ilkler listesine yazdırıyor.

Bestesi Georg Friedrich Händel, librettosu William Congreve’ye ait olan, Semele operasının rejisörlüğünü Aytaç Manizade, orkestra şefliğini Paolo Villa, koro şefliğini Güliz Tekelioğlu, dekor ve kostüm tasarımını ise Efter Tunç yapıyor. 


Oyuncular:

Semele: Tülay Uyar Hatip

Jupiter / Apollo: Onur Turan

Juno: Aylin Ateş

Ino: Esen Demirci

Prince Anthamas: Kaan Buldular

Cadmus / Somnus: Ozan Kutlar

Iris: Hazal Ekşi

 


Konu:

‘’Semele, baş-tanrı Jüpiter’e aşık olur, Jüpiter de genç kıza âşık olur ve onun için kartal şeklini alıp onu gökyüzündeki evine kaçırır. Tanrıça Juno, kendisine Jüpiter’in sevgisi için rakip olan Semele’den intikam almak için Semele’ye, bakan kişiyi kendi kendine aşık eden bir sihirli ayna hediye eder. Kendi görüntüsüne kapılan Semele’ye Jüpiter’le insan kılığında değil de, kendi gerçek tanrısal kişiliğiyleyken birlikte olursa ölümsüz olacağını söyler. Jüpiter bunun bir ölümlünün tamamen yanıp kül olmasına neden olacağını bilmektedir, ancak Semele’ye aşkı dolayısıyla onun dileğini kabul eder. Semele tanrısal güce dayanma imkânı olmayan her ölümlü gibi Jüpiter ile birleşince tamamen alevler içinde kalarak yanar ve kül haline döner. Semele’nin küllerinden şarap tanrısı Bacchus doğar.’’


DİPNOT:

Biletler, mobilet.com adresinden temin edilebilir.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.


Emine Şule Türkoğlu