“Pera Müzesi’nden Eserler” Chrome’da 

HomeKültür ve Sanat

“Pera Müzesi’nden Eserler” Chrome’da 

Pera Müzesi, koleksiyonundaki eserleri dijital ortamda sanatseverlerle buluşturan "Pera Müzesi'nden Eserler" projesini yeni bir seçkiyle genişletiyor

Oscar and the Wolf Türkiye’de.
SANATORİUM – Clemens Wolf, “REMIX-Material Archeology”
18. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor

Pera Müzesi, koleksiyonundaki eserleri dijital ortamda sanatseverlerle buluşturan “Pera Müzesi’nden Eserler” projesini yeni bir seçkiyle genişletiyor. Google Chrome eklentisi ile sanat eserlerini masaüstüne taşıyan müze, toplam 85 seçilmiş eserle kullanıcılara her an ulaşabilecekleri heyecan verici bir sanat deneyimi sunuyor.

lucasita_pera2

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarındaki eserlerden özel bir seçkiyi Google Chrome uzantısıyla bilgisayar ekranlarına taşıyor. Müzenin 2017 yılında başlattığı “Pera Müzesi’nden Eserler” (Artworks from Pera Museum) adlı proje, dünyanın farklı noktalarındaki sanatseverler tarafından ilgiyle karşılanmış ve geniş bir kitleye ulaşmıştı. Uzantının yeni versiyonunda bu kez 85 eserlik bir seçki yer alıyor. Google Chrome tarayıcısına yükledikleri ücretsiz uzantı sayesinde her yeni sekmede farklı bir eseri ekranlarında gören kullanıcılar günlük rutinlerinde sanata yer açıyor.

Bilgisayar ekranları sanat eserleriyle renkleniyor

lucasita_pera1

Uzantının yeni versiyonunda Oryantalist Resim koleksiyonundan 24, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri’nden 36, Kütahya Çini ve Seramikleri’nden 25 eser yer alıyor. “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ile prehistorik çağlardan günümüze Anadolu coğrafyasında kullanışmış gündelik objelere, “Kütahya Çini ve Seramikleri” ile çini ve seramik üretiminin gelişimine tanık olan kullanıcılar; Kaplumbağa Terbiyecisi’nin de yer aldığı “Oryantalist Resim” koleksiyonuna ait seçkide ise hem Avrupalı ressamların Osmanlı dünyasını betimleyen eserlerini hem de Osmanlı sanatçılarının bu dönemdeki karşılıklı etkileşimi yansıtan eserlerini inceleme fırsatı buluyorlar.

lucasita_pera3

Ücretsiz uzantıyı indirmek için Google Chrome’da sırayla Ayarlar > Görünüm > Tema > Chrome Web Mağazası’nı Açın seçeneklerine tıkladıktan sonra arama kutusuna “Pera Müzesi” yazarak ya da https://bit.ly/PeraMuzesiUzantısı linkine tıklayarak çıkan uygulamayı bilgisayarınıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla KÜLTÜR VE SANAT haberi için tıklayınız…