HomeKültür ve Sanat

4500 Yıllık Gizli Koridor Büyük Piramit’te Gün Yüzüne Çıkartıldı

Keops Piramidi’nde yapılan araştırmalar sırasında daha önce keşfedilmemiş 4500 yıllık gizli bir koridor bulundu. Dünya’nın Yedi Harikası arası

Yeşil Çam Sizleri Bekliyor
Uber Ve Can Yayınları İş Birliği
Resmin Türkçesi Sergisi

Keops Piramidi’nde yapılan araştırmalar sırasında daha önce keşfedilmemiş 4500 yıllık gizli bir koridor bulundu.

Dünya’nın Yedi Harikası arasında bulunan ve gizemlerini hala koruyan Gize Piramitleri’nden Keops Piramidi’nde yapılan araştırmalarda yapının ana girişine oldukça yakın, yaklaşık 9 metre uzunluğunda gizli bir koridor bulundu. Araştırmacılar bu keşfin piramidin yapım sürecine ışık tutabileceğini ön görmektedirler. 2015 yılından bu yana gerçekleştirilen kızılötesi termografi yöntemiyle ortaya çıkan gizli koridorun girişi kireç taşıyla örülüdür.

Piramidin üç boyutlu yapısının ortaya çıkaran Scan Pyramids projesi sayesinde bulunan gizli koridorun yapının genel mimarisi için de önemli bir katkı sağladığı tahmin ediliyor. M.Ö. 2560 yılında Firavun Keops döneminde inşa edilen Gize’deki Büyük Piramit 146 metre yüksekliğe sahiptir. 1889’daki Eyfel Kulesi’nin inşasına kadar dünyadaki en yüksek yapı olarak da tarihe geçmiştir. Koridorun sonunda keşfedilecek yeni bir oda veya mezar çıkacak mı sorusuna cevap bulunması için taramalar devam etmektedir.