logo
Lucasita

Yüzyılın Sergisi Sanatseverlerle Buluştu!

Single Articles

Yüzyılın Sergisi Sanatseverlerle Buluştu!

Çağdaş resmin yaşayan efsanesi, resmin şairi Devrim Erbil’in tüm zamanlarından eserlerini içeren “Yatay Derinlik” sergisi, Gaye Donay liderliğinde Titanic Luxury Collection Hotel, MAJİ Art Gallery Bodrum’da sanatseverlerle buluştu. Davet, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Yüzyılın Sergisine; Gökçe Bahadır, Keremcem, Cengiz Abazoğlu, Pervin Ersoy, Vennas Akyol, Sevil Aygün, Nihat&Seycan Tanfer, Nezihe Kılıç, Evrim Kırmızıtaş, Gülgün Çavuşoğlu gibi isimler katıldı.

  “Yatay derinlik” sergisi usta sanatçının tüm dönemlerine ait eserlerde kullanmış olduğu tüm uygulama tekniklerinin eşsiz sunumu ile Uğur Batı'nın küratörlüğünde gerçekleşti. “Yatay Derinlik” Devrim Erbil’in sanat hayatında eşi görülmemiş bir sergi olarak sanatın iyileştirici ve birleştirici gücünü bir kez daha ispatladı.  

Gaye Donay, "Devrim Erbil Sanatseverlere Kollarını Açtı"

Maji Art Gallery kurucusu Gaye Donay ev sahipliğinde gerçekleşen davette, misafirleri ile tek tek ilgilen Donay, yaptığı konuşmada, “Sergimizin adı ‘Yatay derinlik’. Devrim Erbil o kadar büyük bir usta ki, hiçbir zaman dikey derinliğe itibar etmedi. Çünkü dikey derinlik veya bakış, aslında yukarıdan bakan bir bakıştır. Oysa büyük usta, insanlara, sanatçılara, sanatseverlere hatta koleksiyonerlere adeta kollarını açtı. Açılış törenimizde aramızda olarak bizlere çok büyük bir değer kattı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

Devrim Erbil, "Özel Bir Sergi ve Büyük Bir Mutluluk"

Çağdaş resmin yaşayan efsanesi Devrim Erbil, açılışta yaptığı konuşmasında böylesine özel güzel bir yerde sergi sanatseverlerle buluşturdukları için duyduğu mutluluğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: Böylesi mutlu bir anda bir taraftan da bakıyorum karşı ekranda belgeselim oynuyor. Bu çok büyük bir mutluluk ve çok özel bir sergi. Küratörümüz, sevgili kardeşim Uğur Batı çok özen gösterdi. Resimlerimin derinliğini ve felsefi boyutu büyük bir yetkiyle çalıştı. Profesör Uğur Batı, Gaye Donay ile harika işler yapıyor. Gaye Donay da çok özel bir insan. Onun ev sahipliğinde çok özel işler yapılıyor. Hepinizi çok seviyorum. Beni onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi. 

Prof. Dr. Uğur Batı, "Devrim Erbil'in Sanatına Derinlemesine Bir Yolculuk"

Yatay Derinlik sergisinin küratörü Prof. Dr. Uğur Batı, Devrim Erbil ile çalışmanın önemine değinerek, “En güzel tarafı, gerçekten öğrenmek ve her seferinde yeniden yeniden öğrenmek. Bazılarını derinleştirmek, bazılarını sıfırdan öğrenmek çok keyifli bir süreçti. Resim sanatının en ikonik sanatçılarından biri. Dünya çapında etkisi olan, ürettiği somut eserlerde ya da soyut denilen bizim Devrim Erbil imajları onun içerisindeki ritim, titreşim bütün o sofistike çizgiler yatak derinliği kitapta yer aldık ve temmuz ayı ortasın elimizde olacak. Düşünsenize, Devrim Hocanın eserlerindeki çizgi karakterini ortaya çıkarmaya çalıştık ve tam 50 adet çizgiyi tanımladım.” dedi.

Yüzyılın Sergisi Yakın Zamanda Kitap Olarak Okuyucusuyla Buluşacak

Uğur Batı konuşmasında, Gaye Donay ile birlikte bu yola çıkarken amaçlarının Devrim Erbil kütüphanesine bir katkı yapmak olduğunu belirterek, “Yatay derinlik kitabi ile bu katkıyı şu şekilde gerçekleştireceğiz. 10 farklı harita kaleme alarak Devrim Erbil’in resimlerinin sinebilimsel sonuçlarını ve etkilerini analiz ettik. Devrim Erbil personası ile Devrim Erbil’in bir edebiyat eseri olsa karşılığı nasıl olurdu ve Bir sinema filmi olsa ne olurdu gibi soruların cevaplarında rengârenk haritalar var.” dedi ve kitap müjdesi verdi. 

“Yatay Derinlik” sergisi, Titanic Luxury Collection Hotel, MAJİ Art Gallery Bodrum’da 15 Haziran tarihinden itibaren Temmuz sonuna kadar sanatseverleri bekliyor olacak.