Türkiye’nin ilk Kelime Müzesi açıldı!

HomeKültür ve Sanat

Türkiye’nin ilk Kelime Müzesi açıldı!

Yazar Şermin Yaşar tarafından, Türkçe kelimelerin, atasözleri ve deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla kurulan Türkiye'nin ilk

FAZIL SAY & JAMAL ALIYEV 5 NİSAN’DA ZORLU PSM’DE
Uber Ve Can Yayınları İş Birliği
İş Sanat Sergisini Metaverse’te Açıyor

Yazar Şermin Yaşar tarafından, Türkçe kelimelerin, atasözleri ve deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla kurulan Türkiye’nin ilk Kelime Müzesi kapılarını ziyaretçilere açtı.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin karşısında, daha önce hububat ve tiftik deposu olarak kullanılan Ankara Kalesi’nin dört katlı binası yenilenerek müzeye dönüştürüldü. Müzenin açılış programı Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gerçekleşti.

Programda sunuculuğu, oyuncu ve sunucu Ceyda Düvenci üstlendi. Yazar Şermin Yaşar ile arkadaşlıklarını anlatan Düvenci, Yaşar’ın, çocuklara, hayatları boyunca kullanacağı dilin temeli olan kelimelerin anlamlarını öğretmek için yola çıktığını ve bugün bu hayalini gerçekleştiğini söyledi.

Şermin Yaşar ise çocukken çok laf dinlediğini, konuşulan her kelimeyi analiz ettiğini belirterek, açılışa katılan çocuklara, kelimeleri merak etmeleri ve iyi bir dinleyici olmaları tavsiyesinde bulundu.

Bir yıl önce ziyaret ettiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin bahçesinde otururken, bugün müze olarak açtığı yapının satılık ve kiralık olduğunu öğrendiğini anlatan Yaşar, binanın çok eski olduğunu ve yeniden onarıldığını ifade etti.

Müzeyi oluşturmak için bir yıl emek verdiklerini söyleyen Yaşar, “Kelime Müzesi hep hayalimdi. Çocuklarımız 12 yıl Türkçe dersi görüyorlar ve hiçbir zaman kelimelerle haşır neşir olmuyorlar. Bu müzede kelimelerin anlamlarını düşünme fırsatı bulacaklar” dedi.

Türkiye’nin her ilinde kelime müzesi açılmasını istediklerini belirten Yaşar, “Bugün Türkiye’nin ilk Kelime Müzesi’nin açılmasını çok istedim. Bayramın kutlu olsun Türkçemiz” diye konuştu.

Açılışa konuk olarak katılan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin, Anadolu’nun kadim medeniyetlerine ve anıtsal eserlere ev sahipliği yapması ve Ankara’ya değer katması bakımından önemli olduğunu belirtti.

Ortaylı, Kelime Müzesi’nin kurulmasının çok anlamlı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Anne babalar, çocuğumuz okumayı öğrenemedi diye üzülmeyin, kabahat sizde değil, Milli Eğitim Bakanlığında. Harfler üzerinden okuma, yazma öğretmek gibi acayip bir sistem var birkaç yıldır ve bu devam ediyor. Bunu yapanlar Türkçeyi bilmiyorlar. Türkçeyi bilmek ve alfabesini değerlendirmek için dil, tarih ve kültür üzerinde derin bilgi sahip olmak gerekiyor.”

İlber Ortaylı, çocuklara, kelimeleri anlamaları ve üzerinde düşünmeleri için Kelime Müzesi’nde gezmelerini, ardından da Anadolu Medeniyetleri Müzesini ziyaret etmelerini önerdi.

SÖZCÜKLER SANATLA BULUŞTU

Müze, sözcükleri sanat, görsel tasarım ve duygularla buluşturan sergi ve yerleştirmelerle ziyaretçilerine Türkçenin eşsiz zenginliğini deneyimleme fırsatı sunuyor. Müzenin alt katında köklerin, alt katında kelimelerin, üst katında cümlelerin sergi odaları bulunmaktadır. Müzenin girişi ile birinci katı birbirine bağlayan merdivenler arasında üzerinde Türkçe, Uygurca, Göktürk ve Arap harfleri bulunan cam ve pirinç bir avize dikkat çekiyor.