Türk Telekom Engelleri Kaldırıyor

HomeKültür ve Sanat

Türk Telekom Engelleri Kaldırıyor

Türkiye'nin ilk telefonlardaki sesli kitap hizmeti olan Telefon Kütüphanesi'nin içeriği, Türk Telekom'un görme engelliler için başlattığı Ses Kitapla

Fazıl Say’dan Yepyeni bir Proje
“Pera Müzesi’nden Eserler” Chrome’da 
29. İstanbul Caz FestivaliTürkiye’nin ilk telefonlardaki sesli kitap hizmeti olan Telefon Kütüphanesi’nin içeriği, Türk Telekom’un görme engelliler için başlattığı Ses Kitapları uygulamasıyla zenginleştirildi.

Kitaplara Ses uygulaması ile 40 bini aşkın gönüllü, kitapların görme engellilere ulaşan sesi oldu. Uygulama üzerinden seslendirilen eserler 43 bin 500 saate ve farklı türlerde 755 bin sayfa kitaba ulaştı.  

Türk Telekom, insan merkezli yaklaşımı ve erişilebilir iletişim yöntemiyle görme engelliler için çalışmalarını sürdürüyor. Türk Telekom’un görme engellilerin daha fazla sesli kitaba erişimini sağlamak amacıyla başlattığı sesli kitap hizmeti Telefon Kütüphanesi kapsamında hayata geçirdiği Kitaplar için Ses uygulamasına gönüllüler destek veriyor.

40 bini aşkın gönüllü, 43 bin saat kitap okudu

17 Nisan Kitap Hediye Günü dolayısıyla paylaşılan verilere göre; uygulama üzerinden bugüne kadar 40 bini aşkın gönüllü, 43 bin 500 saatte toplamda 755 bin sayfa kitap seslendirdi. Gönüllüler, Türk Telekom’un, Boğaziçi Üniversitesi GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) iş birliği ile hizmete sunduğu Kitaplara Ses uygulaması sayesinde hikâye, roman, tarih, psikoloji, kişisel gelişim gibi pek çok türde kitaba ses vererek görme engelli kitapseverlerin daha zengin bir arşive erişmesini sağladı.

Telefon Kütüphanesi ve GETEM e-Kütüphanesi’ne gönüllü katkıda bulunarak görme engellilerin daha çok kitaba ve bilgiye ulaşmasını sağlamak isteyen herkes, Türk Telekom’un geliştirdiği Kitaplara Ses uygulamasını telefonlarına ücretsiz indirerek kolayca kitap seslendirebiliyor. Görme engelliler ise Türk Telekom Telefon Kütüphanesi üzerinden gönüllülerin seslendirdiği binlerce kitaba ulaşarak diledikleri kitabı dinleyebiliyor.

Daha fazla KÜLTÜR VE SANAT haberi için tıklayınız…