logo
Lucasita

Tevitöl’den Dünya Sanat Günü Kutlaması

Single Articles

TEVİTÖL öğrencilerinden 15 Nisan Dünya Sanat Günü’ne özel video

2001 yılından bu yana eğitim-öğretim etkinliklerini Türk Eğitim Vakfı bünyesinde sürdüren, üstün nitelikli öğrencilerin yetiştiği TEVİTÖL15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü özel bir video ile kutluyor. TEVİTÖL Görsel Sanatlar Öğretmeni Kamber Ceylan’ın önderliğinde, TEVİTÖL öğrencilerinden Hüseyin Arda Aksoy’un çekimini yaptığı videoda okulun resim, tiyatro, müzik, dans gibi sanat kulüplerinde yetişen öğrenciler yer aldı.

Üstün başarılı ve yetenekli öğrencilerin okuduğu TEVİTÖL, sanat görüşüne odaklı ve bu alanda etkin öğrenciler yetiştirme hedefiyle bünyesinde pek çok sanat kulübüne ev sahipliği yapıyor. Bugüne dek 858 mezun veren TEVİTÖL’de halen 258 öğrenci eğitim ve öğretime devam ediyor. 15 Nisan Dünya Sanat Günü vesilesiyle sanatsal bir çalışmaya imza atan öğrenciler, sanatçı ruhlarını hazırladıkları video ile somut bir ideale kavuşturuyor.

Videonun çekimlerini yapan H. Arda Aksoy, şunları söyledi: ‘Bu videoyu oluştururken amacım sanatın monoton bir olay olmadığını, bir anda alevlenip hemen sonrasında huzura kavuşmasını anlatmak, bir kişinin bile beğeni duygusunu harekete geçirip onun sanat olgusu hakkında düşünmesini sağlamaktı. Bu amacıma ulaştıysam ne mutlu bana…”

Projeye destek sunan Görsel Sanatlar Öğretmeni Kamber Ceylan ise Aksoy’un sözlerini şu şekilde destekledi: “Toplumları yücelten en büyük unsurlardan biri estetik ahlaktır. Bunun yolu da iyi bir sanat eğitiminden geçer. Bu yüzden eğitim müfredatımızda sanata daha fazla yer ayırmalıyız”.

Videoda Ulu Önder Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözüne de yer verildi.

Video linki için: https://youtu.be/kvg1w2U_Wcc