Sus Barbatus üçlemesi sergi oldu!

HomeKültür ve Sanat

Sus Barbatus üçlemesi sergi oldu!

Sus Barbatus üçlemesi sergi oldu! Yazar Faruk Duman’ın 2018-2021 yılları arasında yayımlanan nehir romanı Sus Barbatus sergi oldu. “Sus Barbatus!”

“Tüm Türkiye’nin ortak mezuniyet sergisi” Base’e Trendyol Sanat’tan destek
DÜNYANIN İLK SANAT NFT BİENALİ 6-15 OCAK ZORLU PERFORMANS SANAT MERKEZİ’NDE.
Yeni medya müzesi kapılarını açıyor

Sus Barbatus üçlemesi sergi oldu!

Yazar Faruk Duman’ın 2018-2021 yılları arasında yayımlanan nehir romanı Sus Barbatus sergi oldu. “Sus Barbatus!” sergisi, 15 Ocak – 27 Şubat 2022 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada Akademi’de sergileniyor.

Serginin birinci bölümünde, özellikle görsel doğa betimlemeleriyle öne çıkan romanın el yazmalarından bir seçki var. Serginin ikinci bölümünde ise romanın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni baskılarını resimleyen Selin Saygılı’nın, romanın akıcı metnine koşut ilerleyen hızlı ve dinamik çizimlerinin fine art baskıları yer alıyor. Serginin üçüncü ve son bölümünde ise Faruk Duman’ın desenleri ve Yapı Kredi Yayınları’nın kitap için hazırladığı video çalışmaları yer alıyor.

Faruk Duman’ın kitabın yazım sürecinde önce defter kenarlarında, ardından çizim defterlerinde sürdürdüğü desen çalışmaları ve çizimleri bu sergiyle birlikte ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Sus Barbatus! serisinin konusu neydi?

lucasita_susbarbatus1

Sus Barbatus!, doğanın tahrip edilmediği, ütopyaların diriliğini koruduğu, emeğin ve adaletin saygınlığını yitirmediği, masumiyetin egemen olduğu zamanların romanı. Üçlemenin ilk kitabı, çetin kış koşullarında geçen ürkünç olaylarla ilerliyordu. 2018’de yayımlanan roman, aynı yıl Orhan Kemal Roman Armağanı ile Cevdet Kudret Roman Ödülü’nü almıştı. Üçlemenin kısa süre önce yayımlanan ikinci kitabı Sus Barbatus!2’de ise bahar mevsimi bütün görkemiyle gözler önüne seriliyor. Arka planı oluşturan siyasal olaylar iyice belirginleşerek hız kazanıyor. Son kitapta mevsim yaza dönüyor ve üçleme 12 Eylül darbesiyle sona eriyor.

Kültür sanat ile ilgili daha fazla güncel haber okumak için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.