SÜREYYA OPERASI’nda BORUSAN QUARTET Akşamı

HomeKültür ve Sanat

SÜREYYA OPERASI’nda BORUSAN QUARTET Akşamı

24 NİSAN 2023 PZT 20.00Borusan Quartet bu sezon vereceği son konserde her biri kendi alanında Türkiye’nin en önde gelen solistleri olan sanatçı

“Her eve bir Sanat”
Enerji Müzesi’nde Çağdaş Sanat
Uber Ve Can Yayınları İş Birliği

24 NİSAN 2023 PZT 20.00

Borusan Quartet bu sezon vereceği son konserde her biri kendi alanında Türkiye’nin en önde gelen solistleri olan sanatçı dostlarıyla aynı sahnede olacak. BİFO solistleri Cem Akçora, Sertan Sancar, Ferhat Göksel ve Sezai Kocabıyık, Borusan Quartet’le birlikte klasik dönemden romantik döneme bir yolculukta, oda müziği repertuvarının usta bestecilerce yazılmış eserleriyle sezona veda edecek.

Borusan Quartet, Türkiyeli bestecilerinin önemli bir yer aldığı, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip.

Program:
AYDIN BÜKE ve SERHAN BALİ ile konser öncesi söyleşi
19.00-19.30, Üst Kat / Süreyya Operası

Eserler:
MOZART Obualı Quartet, Fa Majör, K 370
‘’bir üflemeli çalgı ile yaylı üçlüsü/dörtlü’’
BEETHOVEN Altılı, Mi bemol Majör, op.81b
‘’keman, piyano sonatı’’
BRAHMS Klarnet Beşlisi, Si minör, op.115

‘’Beste yapmaya 1890 yılında son vermeye karar veren Brahms, klarinet sanatçısı Richard Mühlfeld ile tanıştıktan sonra büyük ilham almış ve klarinet için bir dizi beste yapmıştır. İlk seslendirildiği 1891 yılından beri popüleritesini yitirmeyen opus 115 numaralı Kenteti de bunlardan biridir. Eser ilk önce klarnet yerine viyola için yazılmış, prömiyeri viyola sanatçısı Joseph Joachim tarafından yapılmış ve Brahms tarafından bu versiyonuna onay verilmiştir’’

Aydın Büke:

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda flüt sanatçısıdır. Müzik tarihi üzerine yayımlanmış altı kitabı olan sanatçı, genellikle tüm dünyada doğum ve ölüm yıldönümleriyle gündeme gelen büyük besteciler üzerinde araştırma yapıp, sonra da kitaplaştırmaktadır.[1] 2000 yılında Bach’ın 250. ölüm yıldönümü, 2006’da Mozart’ın 250. doğum yıldönümü, 2010’da Chopin’in 200. doğum yılı nedeniyle eserler vermiştir.

Serhan Bali:
2002 yılında Türkiye’nin çağdaş standartlarda yayın yapan ilk ulusal çaptaki aylık klasik müzik dergisi Andante ile süreli yayıncılık alanına giren Bali kesintisiz 18 yıldır derginin genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Bali aynı zamanda Andante ‘in Türkçe/İngilizce yayın yapan internet partalını da yönetmektedir.
Bali‘ bariton şan sanatçısı’ olarak son yıllarda konserler de vermektedir. Bali’nin 2020 yılı sonu itibariyle hepsi de klasik müzik alanında olmak üzere yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır.

Quartet: Müzik terimi olarak bakıldığında, dört kişiden oluşan müzik topluluğu.

Borusan Quartet:

– 2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet Alban Berg Quartet, Julliard Quartet, Gürer Aykal, Joshua Epstein ve Maxim Vengerov gibi topluluk ve sanatçıların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. Borusan Sanat’ın İsviçre’deki Maggini Vakfı ile yaptığı işbirliği sonucu özel enstrümanlarla müzik yapma olanağına sahip oldular.

– 2010 yılında ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünün ve yine aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda birinci olarak altın madalyanın sahibi oldular.

– Oğuzhan Balcı, Mahir Cetiz, Turgay Erdener, Özkan Manav, Alper Maral, Turgut Pöğün, Meliha Doğuduyal ve Hasan Uçarsu’nun kendileri için yazdığı yapıtların ilk seslendirilişini gerçekleştirerek Türkiye’nin çağdaş müzik repertuvarına da katkıda bulunan Borusan Quartet ayrıca kemancı ve besteci Aleksey Igudesman’ın kendileri için yazmış olduğu Edirne’den Kars’a ve Yaylı Çalgılar Dörtlüsü adlı yapıtların da dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Büyük beğeni kazanan Saygun, Aykal, Erkin adlı CD’leri 2013 yılında Lila Müzik, İdil Biret’le birlikte kaydettikleri Schumann’ın Piyanolu Beşli’si de 2014 yılında Naxos’a bağlı IBA, Mozart & Verdi 2016’da Lila Müzik, yeni kayıtları Company de Onyx etiketiyle Eylül 2017’de yayımlandı ve BBC Music Magazine tarafından ayın en iyi oda müziği kaydı seçildi.


– 2019 Temmuz’unda ikinci kez West Cork Oda Müziği Festivalinde yerleşik dörtlü olarak konserler veren topluluk, 2020 Amsterdam Quartet Bienali’nde de yerleşik dörtlü olarak yer aldı. 

Bu eşsiz dinletiyi kaçırmayın derim! 😊

Emine Şule Türkoğlu