Şövalye Don Kişot AKM’de!

HomeKültür ve Sanat

Şövalye Don Kişot AKM’de!

Yel değirmenleriyle savaşan şövalye Don Kişot AKM – TÜRK TELEKOM opera salonu'nda İstanbul Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu, Miguel de Cervantes

Fazıl Say’dan Yepyeni bir Proje
Oscar and the Wolf Türkiye’de.
İş Sanat Sergisini Metaverse’te Açıyor

Yel değirmenleriyle savaşan şövalye Don Kişot AKM – TÜRK TELEKOM opera salonu’nda

lucasita_donkişot2

İstanbul Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu, Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından seçilen bölümlerden esinlenerek hazırladığı Don Kişot balesini “Beyoğlu Kültür Yolu Festivali” kapsamında AKM – Türk Telekom Opera Salonu’nun muhteşem atmosferinde sahneledi. 30 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde yine muhteşem performanslarla izleyicileri bir araya getirdi.

İlk kez Marius Petipa tarafından Moskova’daki İmparatorluk Bolşoy Tiyatrosu’nda Ludwig Minkus’un bir bestesiyle sahnelenen oyun, klasik bale dünyasının en büyük ve anıtsal oyunlarından biridir. Müziğindeki zengin melodi ile İspanyol kültürünün renkli ve ilginç etkilerinin ahenkli birleşimidir.

Yüksek seviyedeki bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuvarlarında değişmez bir yeri olan Don Kişot’u Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor.

L. MINKUS

DON KİŞOT

Bale / 2 Perde

Koreograf: M. PETIPA

Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem SUNAL SAVAŞKURT

Orkestra Şefi: Roberto GIANOLA

lucasita_donkişot3

Dekor Tasarımı: İsmail DEDE

Kostüm Tasarımı: Gizem BETİL

Işık Tasarımı: Önder ARIK

Kitri: Berfu ELMAS, Ami NAITO

Basilio: Batur BÜKLÜ, Çağatay ÖZMEN

Don Kişot: Alkış PEKER, Alper AKALIN

Sancho Panza: Ürün İNDERE

Gamache: Özerk TOZKOPARAN, M. K. Onur TUNAY

Lorenzo: Kerem KURANER, Ahmet EROĞLU

Espada: M. Nuri ARKAN

Mercedes: Deniz KILINÇ TUNÇELİ, Julia HARTMANN

İki Arkadaş: Merve TOPALDEMİR, Asena ÖKTE, Maia ITO

Rüya Kraliçesi: Zeynep GÜÇOĞLU

Amor (Cupid): Ayça ANIL

Çeribaşı: Can BEZİRGANOĞLU, Alican GÜÇOĞLU

Çingene Kadın: Zuhal KARACA, Özlem ÖZGEN OVACIKLI

ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları dönüşümlü olarak dans edecekler.

Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır.

Hancı Lorenzo, kızı Kitri’yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio’yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve Sancho Panza şehre gelir. Don Kişot Kitri’yi görür görmez, en sonunda Dulcinea’yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes’in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve Sancho Panza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer.

lucasita_donkişot4

Don Kişot ve Sancho Panza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot hayallere dalar ve Kitri’nin aslında Basilio’yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer.

Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri’yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene Kampı’ndan kaçan Kitri ve Basilio’yu Sancho Panza fark eder ve hemen Don Kişot’u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri’yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache’ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak Sancho Panza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir.

Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da, sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache’ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir “intihar” sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot’a Basilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo’yu ikna etmesini rica eder. Bir anda Basilio “hayata” döner! Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır.

Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur.

Daha fazla KÜLTÜR VE SANAT haberi için tıklayınız…