logo
Lucasita

Yeni medya müzesi kapılarını açıyor

Single Articles

Dijital Sanatlar ve Yeni Medya Müzesi X Medıa Art Museum Kapılarını Sanatseverlere Açmaya Hazırlanıyor!

Alanında Türkiye’de bir ilk olan ‘X Media Art Museum’ kapılarını sanatseverlere açmaya hazırlanıyor. 

Teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren X Media Art Museum; sanat ve teknolojiyi birleştirerek, yeni ifade biçimlerinin geliştirilmesi ve dijital sanat eserlerinin sergilenmesi ile halka yeni sergi deneyimleri sunacak.

Sergi, kültür ve sanat alanında öncü projeleriyle tanınan DasDas ile ortaklık kurarken Paribu da bu ortaklığa destek verdi.

30 Ocak tarihinde sanatseverlerle buluşacak olan sergide, Uluslararası pek çok ödülün sahibi ve dünyaca ünlü Ouchhh stüdyonun “Leonardo Da Vinci: Wisdom of AI Light Exhibition / Leonardo Da Vinci: Yapay zekâ Işığın Bilgeliği. Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse sergisi de yer alıyor.

Ölçeği değiştirilmiş gerçeklik ile sanatseverlere farklılaştırılmış deneyimler sunacak olan XMAM, tarih ve çağdaş sanat pratiğinin önemli eserlerini teknoloji ve bilimle birleştirerek dijital sanat ve yeni medya prodüksiyonlarına yer verecek.

Türkiye’de bir ilk olan müze ‘XMAM’; kapsayıcı, etkileşimli ve disiplinler arası sanat eserleri ile halkın sanatının bir parçası haline gelmesine yardımcı olacak deneyimler sergilenirken, eğitim faaliyetleri, atölye çalışmaları ve üretimler de müze hazinesinde yer alacak. Çocuklara yönelik eğitim programlarına da ev sahipliği yapacak olan ‘XMAM’, sanat ve teknolojiyi insanların yaşamına dahil eden eserler üretecek.

Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Buyer ve Eylül Duranaağaç Ali’nin kurucuları olduğu dijital sanat müzesinin direktörlüğünü Esra Özkan yürütüyor. Aynı zamanda DasDas’ın kurucuları Didem Balçın, Harun Tekin ve Koray Candemir de müzeye destek veriyor.

‘XMAM’ 28-29 Ocak tarihlerinde Metropol Istanbul’da ücretsiz gezilebilecek. 30 Ocak tarihinden itibaren biletler Mobilet’te!