logo
Lucasita

Ressam Ferruh Başağa Anı Evi

Single Articles

Ressam Ferruh Başağa Anı Evi 13 Haziran’da Foça Ferruh Başağa sokağında açılıyor.

Türk resim tarihinin en önemli sanatçılarından ressam Ferruh Başağa ve ressam Avni Arbaş anısına düzenlenen Bodrumart Sanat Festivali, 13 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında İzmir’in güzel incisi Foça’da gerçekleşecek.

Foça’da uzun yıllar yaşamış “Türk Sanat Tarihi’’nin en önemli sanatçılarından Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile 13 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında “Ressam Ferruh Başağa – Ressam Avni Arbaş Anısına BODRUMART Sanat Festivali ” Foça Marsilya Meydanında  düzenleniyor.  

Ressam Ferruh Başağa’nın yaşamış olduğu, küçük kızı Oya Başağa Erol ile eşi Aykut Erol tarafından restore edilen İsmetpaşa Mahallesindeki ev-atölyesi “Ferruh Başağa Anı Evi’’nin açılışı ise  13 Haziran Pazartesi günü  yapılacak.

Sanat Festivali boyunca, Foça Marsilya Meydanında bodrumart Derneği sanatçıları ve Foça’da yaşayan sanatçılar ile çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda üretilen   eserler, Foça’da bulunan galerilerde sergilenirken, Ferruh Başağa ve Avni  Arbaş’ın yakın dostları  Ressam Bedri Baykam,  Ressam Prof. Devrim Erbil, Ressam Mustafa Altıntaş,  Arthill  kurucusu Ressam- Heykeltıraş  Ressam Ender Güzey, Ressam Prof. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, Datça Ukksa kurucu ve yöneticisi  Nevzat Metin,   Ferruh Başağa’nın yeğeni yazar Ayşe Kulin  ve   Avni Arbaş’ın kızı  Zerrin Arbaş,   Türk sanatında Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın önemini,  Türk sanatına katkılarını ve hayatlarından kesitleri anlatacakları  söyleşide bir araya gelecek. Sanat Festivali, 18 Haziran Cumartesi akşamı “Ayşe Gencer Quintet” ‘in sahne alacağı Jazz Konseri ile son bulacak. Tüm etkinlikler Foça Marsilya Meydanında yapılacaktır.

Foça Belediyesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği değerle, Foça Büyükdeniz Limanında özgün heykelleri bulunan Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş’ın birçok eseri Foça’da bulunuyor.  1940’larda Akademi’de   Leopold Levy’nin öğrencileri olan ve Yeniler grubunun içerisinde Türk sanatına yön veren Başağa ve Arbaş son yıllarını Foça’da geçirmiş ve sanatlarını Foça’nın verdiği huzur ve güven içinde sürdürmüşlerdir.

Ferruh Başağa’nın en büyük kızı Bodrumart Sanat Danışmanı İnci Başağa Yörükoğlu’nun organize ettiği Sanat Festivali içerisinde yer alan Çalıştay ve Söyleşi ise iki sanatçının Foça’ya olan sevgileri ve yaşanmışlıklarının gelecek nesile aktarılması için önem taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen Sanat Festivali, BodrumArt Derneği tarafından geleneksel hale getirilecek.

Ferruh Başağa’nın kızı İnci Yörükoğlu ve Oya Erol; “Tüm arzumuz Festivalin Uluslararası niteliğe kavuşarak, Sanata değer veren FOÇA’nın SANAT MERKEZİ olmasıdır.  Foça’da uzun yıllar sanatlarını icra ederken, babamız Ferruh Başağa ve arkadaşı Avni Arbaş’a,  her zaman destek veren ve vefatlarından sonra da heykelleri ile tüm aileyi onurlandıran Foça Belediye’sine müteşekkir  olduklarını ve   Foça Belediye Başkanı Sayın Fatih Gürbüz’e, ‘Ressam Ferruh Başağa – Ressam Avni Arbaş Anısına düzenlenen  Bodrumart Sanat Festivali’ ve ‘Ferruh Başağa Anı Evi’ ne  göstermiş olduğu ilgi ve desteği  için çok teşekkür ettiklerini” ilettiler.