logo
Lucasita

“Playful Minds”28 Ocak – 25 Şubat 2023

Single Articles

Sevil Dolmacı Art Gallery’de, 28 Ocak tarihinde başlayan Playful Minds grup sergisi 25 Şubat’ta kadar sanatseverleri Sevil Dolmacı Art Gallery’nin ana mekan Villa İpranosyan’da ağırlayacak. Amerikalı sanatçılar Theodore Boyer, Sam Jablon, Royal Jarmon, Kan Seidel ve Eric Shaw’un yanı sıra, Türk sanatçılar Haluk Akakçe ve Sinan Saül’ün eserleri de sergide yer almaktadır.

Sevil Dolmacı Art Gallery’de, 28 Ocak tarihinde başlayan Playful Minds grup sergisi 25 Şubat’ta kadar sanatseverleri Sevil Dolmacı Art Gallery’nin ana mekan Villa İpranosyan’da ağırlayacak. Amerikalı sanatçılar Theodore Boyer, Sam Jablon, Royal Jarmon, Kan Seidel ve Eric Shaw’un yanı sıra, Türk sanatçılar Haluk Akakçe ve Sinan Saül’ün eserleri de sergide yer almaktadır.

Günümüzün sanat tarihçileri ortak bir noktada buluşmakta: 2000’lerin başından itibaren “izm” ile biten bir sanat akımı pek görülmemekle beraber, çağdaş sanat denilen olgu artık global anlamıyla karakterize edilmekte. 1980 ve 90’lı yıllarda sanat dünyasında görülmeye başlanan çok kültürlülük, bugün yerini farklı bir çeşitliliğe, daha kapsayıcı, eşitlikçi ve erişimin kolaylaştığı bir ortama bıraktı. Bunun sonucunda ise sanatçılar kendilerini yaratıcı anlamda özgür hissettikleri bir alanda diledikleri gibi, belirli bir akıma bağlı kalmadan ürettikleri eserlerde yaşadıkları dünyanın, belki de kendi hayatlarının izdüşümünü bırakmaktadır.

“Playful Minds” tam da bahsedilen gruba ait sanatçıları bir araya getiriyor. Y ve Z jenerasyonlarına mensup 10 adet sanatçının 25 adet eserinden oluşan sergi, çağdaş sanatta özgür ve özgün tarzlara sahip sanatçılar birbirlerinden farklı olarak kendilerini figüratif veya soyut tarzda ve hatta yazı ile ifade ederek çeşitliliğin altını çiziyor. Theodore Boyer ve Eric Shaw gibi bir süredir galerinin sanatçı listesinde yer alan Amerikalı sanatçılara Royal Jarmon, Sam Jablon ve Kan Seidel eklenirken, Sinan Saül ise galerideki ilk sergisinde tekinsiz ancak sıradışı figürlerini sanatseverlerle buluşturuyor.

SANAT TARİHÇİSİ
SEVİL DOLMACI
Akademik bir geçmişe sahip olan Sevil Dolmacı, sanat tarihi üzerine yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamış ve Londra’daki Royal Academy of Arts’ta çağdaş sanat üzerine derslere katılmıştır. Londra’da Saatchi Galerisi ve Tate Modern Müzesi gibi çeşitli kurumlarda çalıştı.
2004-2008 yılları arasında Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Dolmacı, 2008 yılında İstanbul’a taşınarak önce Kabakçı Koleksiyonu’nda, ardından DEMSA Koleksiyonu’nda sanat danışmanlığı yapmaya devam etti. Bu süre zarfında İstanbul’da Kültür Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde sanat tarihi ve çağdaş sanat dersleri verdi, çağdaş sanat akımlarına odaklanan makaleler yayınladı, ulusal ve uluslararası konferans ve sempozyumlarda konuşmalar yaptı.
Uzun yıllardır Türkiye’nin önemli sanat koleksiyonlarına danışmanlık hizmeti veren Sevil Dolmacı, DEMSA Grubu Sanat Danışmanlığı ve Müze Projesi, St Regis Otel Projesi, Demirören Grubu Sanat Danışmanlığı, Kemer Country Golf Kulübü Heykel Park Projesi ve Kabakçı Koleksiyonu Sanat Danışmanlığı gibi önemli projelere imza attı. Sevil Dolmacı ayrıca özel koleksiyonlara, galerilere ve sanatçılara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

VILLA IPRANOSYAN
Cihannüma Mahallesi, Çömezler Sokağı, No: 16, Beşiktaş / İstanbul
+90 (212) 258 95 85
+90 (543) 489 93 77

Emine Şule Türkoğlu