logo
Lucasita

İstanbul Kültür Sanat Vakfı 50.yılını kutluyor!

Single Articles

Bir kültür kurumu olan İstanbul Kültür Sanat Vakfı 2022de 50.yılın kutlamaya hazırlanıyor.

İKSV, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, 1972 yılında İstanbul için bir festival hayalinin gerçekleşmesiyle çalışmalarına  başladı. Vakıf, 2022’de 50. kez İstanbul’un kültür ve sanat yaşamına güç vermeye hazırlanıyor.

Binlerce etkinlikte on iki milyonu aşkın izleyiciyi ağırladı.

Tek bir İstanbul Festivali ile yola çıkan organizasyon, 50 yılı aşkın süredir çağdaş ve klasik müzik, sinema, performans sanatı, çağdaş sanat ve tasarım alanlarında düzenlediği binlerce etkinliğe 12 milyondan fazla seyirciyi ağırladı. . Bienal festivalinin ve fenomeninin Türkiye’de kurulmasına ve benimsenmesine katkıda bulundu. Dünyanın en önemli sanatçılarını ve konserlerini İstanbul’da ağırlamış; yurtdışında düzenlenen etkinlikler Türkiye’nin sanatsal üretimini yansıtıyor. Kültür sanat aracılığıyla Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinin güçlenmesine katkıda bulundu. Ödül ve prodüksiyon desteğinin yanı sıra eser komisyonları ile sanata ve sanatçılara destek veriyor. Araştırmalar yürüterek, raporlar hazırlayarak ve işbirliği projeleriyle, kültür politikalarının geliştirilmesi, kültür yönetiminin çeşitlenmesi ve güçlenmesi için çalışıyor.

İKSV 50. kuruluş yılını 5 Haziran Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle İstanbul’un çeşitli parklarında vereceği konserlerle kutlayacak. Ücretsiz olan konserler tüm İstanbullulara açık olacak.

İKSV, Haziran ve Temmuz aylarında Beylikdüzü’nden Yıldız Parkı’na, Küçükçekmece’den Gazhane Müzesi’ne İstanbul’un çeşitli park ve açık hava mekanlarında düzenlenecek ücretsiz klasik  ve caz müzik konserleriyle İstanbullularla buluşacak.

Etkinlinler tüm yıla yayılacak!

İKSV’nin 50.yaşına özel tüm yıla yayılacak olan etkinlikleri, film gösterimlerini, sergileri, gösterileri, atölye çalışmalarını, konserler ve söyleşilerileri kapsayacak.

İstanbul’un film, müzik, caz ve tiyatro festivalleri yıl boyunca, Filmekimi ise sonbaharda izleyiciyle buluşuyor. Venedik Sanat Bienali ve İstanbul Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu, Türkiye’yi bir kez daha  uluslararası sanat programının merkezine yerleştirecek.

Nejat Eczacıbaşı binasında bulunan İKSV , iki yıllık bir aradan sonra Mart ayında yeniden açılacak. Salon ayrıca iki günlük bir Gezgin Salon festivaliyle Parkorman’a taşınacak.

İKSV ve Zorlu PSM işbirliğinde, Anna Karenina balesiyle izleyicilerle buluşacak Zürih Balesi ve Nick Cave & The Bad Seeds de İKSV’nin 50. yılındaki konukları arasında yer alacak. İKSV Alt Kat da seneye yayılan etkinlikleriyle gençlerin ve çocukların sanatsal gelişimine katkı sağlamayı sürdürecek.

50.Yılda Yeniler Sahneye Taşınacak!

İKSV, 50. yılında iki yeni tiyatro prodüksiyonunu da hayata geçiriyor. Özen Yula’nın yönetmenliğini üstlendiği “Alelade Aşıklardan Farkımız”, Sabahattin Ali ve Aliye Ali’nin birbirlerine yazdıkları mektuplardan yola çıkan bir “müzikli tiyatral gösteri” olacak.

İKSV, ID İletişim ve Zorlu PSM ortak yapımcılığında hazırlanan, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın unutulmaz eserine çağdaş bir yaklaşım sunacak. Her iki gösteri de 2022 sonbaharında ilk gösterimini yapacak.

Gelecek için çalışmalarını sürdüren İKSV, adımlarını sosyal faydayı gözeterek ekolojiyi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini odağa alan bir yaklaşımla atıyor. İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları departmanı tarafından bu yıl Mart ayında yayımlanacak, Prof. Dr. Itır Erhart’ın kaleme aldığı raporda, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki tartışmaların kültür sanat dünyamızdaki izdüşümü incelenecek.

 İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 2022 yılında farklı destek, teşvik ve ödüller aracılığıyla kültür sanat alanına 15 milyon TL’ye yakın katkı aktarmayı hedefliyor.