logo
Lucasita

2022 Fashıon Week İstanbul’u Bitirdik

Single Articles

Fashion Week Istanbul’un 15-18 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen sezonu sona erdi. 14 Mart’ta mekan sponsoru Soho House Istanbul’da müzik dolu bir lansman partisi ile kapılarını açan etkinlik hafta boyu yeni hibrit yapısı ile devam etti. Fiziksel ve dijital mekanları birleştiren yeni bir yapı sayesinde koleksiyonların tanıtıldığı defileler ve moda filmleri gösterilirken bütün koleksiyon filmleri etkinliğin resmi adresi fashionweek.istanbul adresinde yayınlandı ve bundan sonra da aynı adresten erişime açık olacak.

Moda sektörünün önemli isimlerinin konuşmacı olarak katıldığı FWI Conversations etkinlikleri haftaya değer kattı. Moda tasarımcısı Mehtap Elaidi Nur Bilen Yavuzer‘in moderatörlüğünde 16 Mart‘ta gerçekleştirilen ilk FWI Sohbetleri etkinliğinde marka ve tasarım yolculuğunun yanı sıra 22 yılı aşkın süredir alanındaki başarısını, gelişimini ve dinamizmini izleyicilerle paylaştı. . İkinci FWI Konuşmaları etkinliğine uzun yıllardır tekstil dünyasında çalışan ve kaynak erişim uzmanı Sal Khokhar konuşmacı olarak katıldı. Dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen çeşitli moda fuarları ve etkinliklerde moda dünyasında üretim ve tüketim dengesi üzerine konferans ve seminerlere katılan Sal Khokhar, İstanbul Moda Haftası kapsamında Soho House İstanbul Sineması’nda tekstil sektörü uzmanlarıyla buluştu.

Haftanın son FWI Conversations’u ise Dr. Seda Domaniç’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Moda tasarımcısı Zeynep Tosun ve dijital dünyadaki avatarlarıyla ilgi çeken SUDIETUZ markasının kreatif direktörü ve kurucusu Şansım Adalı’nın da katıldığı panelde Mercado dergisinin yayın yönetmeni Tuna Mert ve Lokal Hareket’in kurucusu Nil Ertürk de vardı. Panelde “Sürdürülebilir bir moda mümkün mü?” ve “Döngüsel ekonomi için neler yapılabilir?” sorularına yanıt arandı. Bu panel de koleksiyon filmleri gibi fashionweek.istanbul adresinden izlenebilecek.

Geçtiğimiz sezonlarda başlayan uluslararası moda sektörel platformu Business of Fashion (BoF) ile iş birliği bu sezonda da devam etti. BoF editörlerinin seçkisiyle Türk moda tasarımcıları ve koleksiyonları bu sezon da hem web sitesindeki galerilerle hem de özel röportajlarla global moda arenasına ulaştı.