logo
Lucasita

Doğal Kolajen Doğal Güzellik

Single Articles

Vücudumuzda belki de en çok bulunan protein kolajenlerdir. Sindirim sistemi, kaslar, kemikler ve kan damarları gibi pek çok yerde bulunur. Vücudunuzdaki kolajen, seviyesi yüksek oldukça cildiniz de bir o kadar güçlü ve genç bir görünüme sahip oluyor.

Son zamanlarda oldukça popülerleşen kolajen takviyelerini genelde hep reklamlarda görürüz. Ama unutmayın ki vücudun kolajen üretimini doğal yollarla desteklemek mümkün. 2012’de beslenme ve yaşlanma arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma meyve ve sebzelerin cilt sağlığını iyileştirmede en sağlıklı ve güvenli yaklaşım olduğunu buldu.

Özellikle de kış mevsiminde beslenmemize ve doğru bir şekilde kolajen almamıza daha da çok dikkat etmeliyiz. İşte kolajeni doğal yollarla almanın birinci yöntemi olan zengin gıdaları sizler için sıraladık.

AVOKADO

Cildinizi serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan ve cilt hücrelerini oksitlenmeden koruyan harika bir E vitamini ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Ayrıca kolajen üretimini artırır ve cilt kanseri riskini azaltır.

SOYA SÜTÜ

Soya, doğal bir bitki hormonu olan jenistein olarak bilinen bir bileşiği içerir. Bu bileşik, kolajen üretimini arttırır.

KIRMIZI-MOR MEYVELER

Ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kızılcık, çilek, kiraz, siyah üzüm, elma, pancar, kırmızı kapya biber, domates gibi besinler içerdikleri güçlü antioksidanlar sayesinde kolajen üretimini uyarırlar.

YUMURTA BEYAZI

Yumurta diğer hayvansal ürünler gibi bağ dokusu içermez. Yumurta beyazının büyük miktarda içerdiği prolin kolajen üretimi için gerekli aminoasitlerden biridir.

SARIMSAK

Sarımsak kükürt bakımından yüksektir. Kükürt kolajenin sentezlenmesine ve parçalanmasını önlemeye yardımcı eser bir mineraldir. Sarımsak tüketerek kolajen üretimini artırabilirsiniz.

TURUNÇGİLLER

C vitamini vücudun kolajen üretiminde öncü olarak önemli bir rol oynar. Bu nedenle yeterli C vitamini almak çok önemlidir. Portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi turunçgiller C vitaminiyle doludur.