Uzay Meraklıları Toplansın!

HomeKültür ve Sanat

Uzay Meraklıları Toplansın!

Dünyanın en büyük gezici uzay sergisi İstanbul’da ziyaretçilerini bekliyor! Son 4 yılda 12 ülkede 4 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen

FAZIL SAY & JAMAL ALIYEV 5 NİSAN’DA ZORLU PSM’DE
Adidas’tan Tasarım Yarışması
PowerTürk Ödülleri Sahiplerini Buldu

Dünyanın en büyük gezici uzay sergisi İstanbul’da ziyaretçilerini bekliyor!

Son 4 yılda 12 ülkede 4 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen ve Türkiye’ye HUPALUPAEXPO tarafından getirilen NASA Uzay Sergisi, Metropol İstanbul’da ziyarete açıldı.

lucasita_uzay1

HUPALUPAEXPO tarafından Metropol İstanbul’da 2.300 m2 alan üzerinde oluşturulan NASA Uzay Sergisi ziyarete açıldı. Sergi, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin  (NASA) uzay görevlerine tanık olmuş gerçek boyutlu eserler de dahil olmak üzere 200’den fazla eser içeriyor ve bakmak, dokunmak ve görmek isteyen ziyaretçilere uzay, gezegenler, Ay, astronotların vereceği her şeyi size sunuyor.

NASA’nın 50 yıllık uzay araştırma ve deneyimlerini yansıtan NASA Uzay Sergisi, yaşam boyu ve tarihsel açıdan önemli koleksiyonlar, interaktif teknolojilerle zenginleştirilmiş sanal gerçeklik alanları ile uzayı deneyimleme fırsatı sunuyor ve ziyaretçileri evrenimizin gizemlerini çözmeye çağırıyor.

lucasita_uzay

Ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek ay taşının da yer aldığı sergide uzay roketlerinin replikaları ve gerçek boyutlu uzay aracı modelleri, 10 metrelik bir Satürn V roketi modeli, uzayda astronot ve kozmonotların giydiği kişisel giysiler, menüler ve ekipmanlar yer alıyor. Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusu ve Ulusal Uzay İstasyonu’nun (ISS) modelleri en merak uyandırıcı ve ilgi çekici bölümlerden birisi olarak sergide yer alıyor.

Sergide ayrıca Elon Musk’a ait Space X tarafından geliştirilen bir prototip Starship modeli de yer alıyor. Space X, ilk sivil uçuşunu Eylül ayında Dragon  uzay aracıyla gerçekleştirdi. Rehberli turlar, sanal gerçeklik ve simülasyon teknolojisi ile ziyaretçilerin uzay maceralarına interaktif olarak katılmalarını sağlayan NASA Uzay Sergisi, her yaştan meraklı için heyecan verici ve eğlenceli bir mekansal deneyim vadediyor. 

Sergi, 27 Şubat 2022 tarihine kadar 10.00-20.00 saatleri arasında bilet alınarak gezilebilir.

Daha fazla KÜLTÜR VE SANAT haberi için tıklayınız…