logo
Lucasita

Moda Adına Yeşil Bir Yıl

Single Articles

2022 Moda Adına Yeşil Bir Yıl Olabilir 

Moda sektörü senelerdir neden olduğu zararın artık farkında ancak farkında olmaları yetmiyor. Düzeltmek için adım atmaları bekleniyor. Hükümetin de kararlarıyla 2022 senesi moda adına yeşil bir hale bürünebilir.

Birleşmiş Milletler’e göre moda endüstrisi küresel sera gazı emisyonunun %10’undan sorumlu. 

İklim krizine doğru adım adım gittiğimiz bu günlerde sektör arasında saygın yeri olan birçok marka, müşterilerinin kaybetmemek için karbon ayak izini azaltma taahhütünde bulunuyor. 

New York, küresel moda markalarının sera gazı emisyonlarını azaltmaları için harekete geçmelerini zorunlu kılan ilk eyalet olma yolunda ilerliyor.

https://www.nysenate.gov/legislation/bills/2021/A8352 eğer imzalanırsa dünya çapında yıllık 100 milyon dolardan fazla geliri olan şirketleri kapsayacak. Şayet imzalamazlarsa yıllık gelirlerinin %2’si kadar ceza ödemek zorundalar. Bu fon ile; tekstillerin toplanması, ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi zorunlu hale gelecek.

Amerika dışında, Almanya ve İngiltere’de de karbon ayak izini azaltmaya yönelik bazı girişimler var. Almanya’da 2021 Haziran ayında Green Button yasası ile, şirketlerin minimum 26 çevresel ve sosyal standardı karşılamasını şart koşuyor.

Uzun lafın kısası markaların üstlenmesi gereken sorumluluklar artıyor…