logo
Lucasita

Aronya VS Kanser

Single Articles

Kansere şifa bir meyve: Aronya 

Kızılderililerin şifalı meyvesi aronya, başta meme ve kolon olmak üzere kanseri önlemedeki etkinliğiyle dikkat çekiyor. Düzenli kullanımda bağışıklığı güçlendiren, vücut için adeta sağlık kalkanı olarak görev yapan ‘süper meyve’ olumlu etkileriyle Türkiye’de de büyük ilgi görmeye başladı.

Her yıl kansere bağlı 8,8 milyon ölüm gerçekleşmekte ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu sayının yılda 14 milyona yükselmesi bekleniyor.  Kanserin önlenmesi konusunda yeterli miktarda meyve ve sebze ile lifli gıda tüketimi büyük önem taşıyor. Bu meyvelerin başında ise aronya geliyor.  4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında Eczacı Mehmet Müderrisoğlu aronyanın faydalarına dikkat çekerek “Türkiye de yetişen yeni bir bitki aronya, çok yüksek antioksidana sahip olması nedeniyle kanseri önlemede oldukça etkin. Bu dünyanın en önemli tıp dergilerinde yayınlanarak onaylanıyor.  Özellikle meme ve kolon kanserlerinde olduğu kadar genel diğer kanserlerde fonksiyonel gıda takviyesi olarak başarılı oluyor. Sofralarımızda meyve olarak, salatalarımızda sirke, kahvaltılarımızda ballı karışımı, marmeladı, özütü, konsantresi, kahve, çayı, meyve kurusu, kreması ve çocuklar için suyu ve çikolatasıyla tüketilebilecek, tüketildikçe bağışıklığımızı güçlendirecek bir meyve” diyor.

Orman meyvelerine benziyor

Aronya hakkında bilgi veren Dr. Aronia Kurucusu Aylin Kalafatoğlu ise “Görünüşüyle orman meyvelerine benzeyen aronya, bağışıklığı artırıyor, enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyor. Kansere karşı önleyici etkisiyle biliniyor. C Vitamini ve antioksidan kaynağı olan meyvenin ana vatanı ise Kuzey Amerika. 1900’lü yıllardan sonra Kuzey Amerika’dan Avrupa ve Rusya’ya uzanarak, buralara da ulaşmış. Günümüzde en büyük üreticisi ise Polonya. Ayrıca bu bitki, Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmış.  Sağlığa olumlu etkileri nedeniyle de süper meyve olarak biliniyor” diye konuşuyor.

Polonya’dan Türkiye’yee

8 yıl önce tarıma başlayan ilgisiyle bu alana yönelen Kalafatoğlu, aronya meyvesini tanımasıyla bu ilgisinin arttığını belirterek “En iyi aronya fidanı araştırması sonucuyla 45 yıldan beri bu konuda uzman Polonya menşeli Aronia Eggert firmasıyla yollarımız kesişti. Firmanın teklifiyle Türkiye’de tek yetkili temsilcisi olmamla beraber Türkiye’de işe koyulduk. Konuyla ilgili saha çalışmaları yaptım, Polonya’da eğitimlere katıldım ve markalaşma sürecini yürüterek Dr. Ariona’yı oluşturduk. Sağlık açısından faydalarını öğrenince heyecanım daha da arttı. Polonya’dan getirdiğim aronya ürünlerini Türkiye’de nasıl üretirim diye düşünmeye başladım. Bunun üzerine Bursa’da fabrikada kendi ürünlerimizi üretmeye başladık” diyor.