Interland’la Çocuklar Güvende

HomeYaşam

Interland’la Çocuklar Güvende

Çocukların dijital dünyayı güvenle keşfetmelerine yardımcı olan Google, İnternot Olmaya Var Mısın? adını verdiği bir program geliştirdi. İnternett

Red Bull İstanbul Unlocked’ı Kanatlandıracak
2022 Kış Paralimpik Oyunları
WWF Polarları Geri Dönüşümle Geliyor

Çocukların dijital dünyayı güvenle keşfetmelerine yardımcı olan Google, İnternot Olmaya Var Mısın? adını verdiği bir program geliştirdi.

İnternetten en iyi şekilde yararlanabilmek için çocukların bilinçli kararlar vermeleri gereklidir. İnternot Olmaya Var Mısın? ise tam da bu noktada devreye giriyor.

Çocuklar interneti güvenle keşfetsin!

Program, dijital vatandaşlığın temellerini ve çocukların interneti güvenle keşfetmelerine yardımcı olmak için ne yapılması gerektiğini öğretiyor. Tüm bunları yaparken de güvende kalmanın nasıl gerçekleşeceğinden bahsediyor.

Interland dünyası adını verdikleri sanal ortamda çocuklar oyun oynayarak Internot olma yolunda ilerleyebilirler. Interland, çocukların dijital güvenlikle ilgili önemli dersler konusunda uygulamalı alıştırma yapmasını sağlayan dört zorlu oyundan oluşan online bir maceradır.

Google’a göre İnternotluğun Kuralları:

İnterneti Bilerek Kullanın!

lucasita_çocuklargüvenli1

İyi haberler de kötü haberler de internette çok büyük bir hızla yayılırlar. Çocuklar, çok da fazla düşünmeden kendilerini kalıcı ve zor durumların içerisinde bulabilirler. Peki ne yapmalı? Tanımadık ve tanıdık herkesle internet üzerinden nasıl paylaşım yapılacağını öğrenmek.

Gerçeklikten Emin Ol!

lucasita_çocuklargüvenli

Çocukların, internetteki insanların ve durumların her zaman göründükleri gibi olmadığını anlamalarına yardımcı olmak önemlidir. Doğru ve yanlış arasındaki farkı bilmek ve kavramak internet güvenliği hakkında çok önemli bir derstir.

Sırların Saklı Kalsın!

lucasita_cocuklargüvenli3

Gizlilik ve güvenlik, gerçek dünyada olduğu kadar çevrimiçi ortamda da önemlidir. Değerli bilgilerin korunması, çocukların cihazlarına, itibarlarına ve ilişkilerine zarar gelmesini önler.

Nazik Ol!

lucasita_cocuklargüvenli4

İnternet, olumlu ya da olumsuz yayabileceğimiz bir hoparlör gibidir. Çocuklar herhangi bir şey yaparken “kendine nasıl davranılmasını istiyorsan başkasına da öyle davran” zihniyetini benimseyerek doğru olanı yapabilirler.

Sorun Varsa Konuş!

lucasita_cocuklargüvenli4

Dijital ortamda çocuklar şüpheli bir durumla karşılaştıkları zaman, güvenilir bir yetişkinle konuşmak konusunda kendilerini rahat hissetmelilerdir. Yetişkinler, evde ve okulda açık iletişimi destekleyerek bu konuda çocukları teşvik edebilirler.

Daha fazla YAŞAM haberi için tıklayınız…