logo
Lucasita

Füsun Eczacıbaşı’na Destek Ödülü

Single Articles

22 Şubat’ta Madrid Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde düzenlenecek törenle Füsun Eczacıbaşı ödülünü alacak!

SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Eczacıbaşı, Madrid merkezli Callia Vakfı’ndan “Uluslararası Sanata Destek” ödülünü alacak. İspanya Kraliçesi Sofia, ödülünü 22 Şubat’ta Madrid Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde düzenlenecek törenle Füsun Eczacıbaşı’na verecek.

Bir ilk yaşanacak!

2015 yılından bu yana ahlaki ve etik değerler çerçevesinde sanata ve hayırseverliğe destek çalışmalarından dolayı İspanya ve Güney Amerika’nın önde gelen sanat savunucularına verilen ödül, bu yıl ilk kez uluslararası bir isme verilecek.

Ödülün, Füsun Eczacıbaşı’nın başkanlığını yaptığı SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi’ne, sanat için küresel bir dayanışma ve hayırseverlik modeli oluşturması nedeniyle verildiği bildirildi.

10. yılını kutlayan SAHA, şimdiye kadar Türkiye’den 400’ün üzerinde sanatçı, küratör, yazar ve sanat inisiyatifinin projesini, 43 farklı ülkede kâr amacı gütmeyen 170 müze, bienal ve sanat kurumuyla işbirliği yaparak ve kaynak sağlayarak destekledi. 

Ödül töreni öncesinde Callia Vakfı tarafından  SAHA yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra uluslararası konukların da katılımıyla iki günlük özel bir program düzenlendi. Füsun Eczacıbaşı, 20 Şubat’ta düzenlenen uluslararası konferansın programında SAHA’nın sanata destek projelerinden yola çıkarak “Sanatçıları Dünyayı Açmak: İşleyen Modeller” başlıklı bir panele davet edildi. İspanya’da Füsun Eczacıbaşı’nın konuşmasının ardından SAHA’nın 10 yıllık yolculuğundan kesitlerin yer aldığı kısa bir film gösterilecek.