FAZIL SAY & JAMAL ALIYEV 5 NİSAN’DA ZORLU PSM’DE

HomeKültür ve Sanat

FAZIL SAY & JAMAL ALIYEV 5 NİSAN’DA ZORLU PSM’DE

Tolstoy der ki; “Sanat; düşünebilen, gerçeği görebilen, toplumu anlayabilen insanların işidir.”Depresyona yatkın olduğumuz şu günlerde, stres ile sav

‘‘Lanetli Çocuk’’ Geri Mi Dönüyor? 
2023 İlkbahar Ev Dekorasyonu Önerileri
İyot Eksikliği Es Geçilmemeli!


Tolstoy der ki; “Sanat; düşünebilen, gerçeği görebilen, toplumu anlayabilen insanların işidir.”

Depresyona yatkın olduğumuz şu günlerde, stres ile savaşmanın en barışçıl yolu belkide sanatla iç içe olmaktan geçiyor. Klasik müziğin sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilerinin insan psikolojisine etkisi oldukça önemli.
“Sanat; gençliğe terbiye, yaşlılığa avuntu, yoksullara zenginlik ve zenginlere de süs verir.’’ sözünü hatırlatarak, ruhumuzla barışmaya çalıştığımız şu günlerde hepimize iyi geleceğine inandığım bir konser önerim var sizlere.

FAZIL SAY & JAMAL ALIYEV 5 NİSAN’DA ZORLU PSM’DE.

Piyano denilince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden biri olan, her birimizin kalbine sanatı ile taht kurmuş, ülkemizi dünyada sayısız başarı ile temsil etmiş ve bizlerin sempatisini kazanmış çok değerli sanatçımız Fazıl Say ve farklı kültürlerden beslenen bir özgeçmişe sahip olan, kendi kültüründen beslendiği müzik bilgisini batı kültürüne tanıtarak ve sentezleyerek iki dünya arasında bir sanat köprüsü kurmayı amaçlayan müzik projeleri üzerine çalışan sevgili Jamal Aliyev 5 Nisan’da Zorlu PSM’de muhteşem bir konser ile dinleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Konserde Fazıl Say’ın Zorlu PSM’nin siparişi üzerine 2021 yılında viyolonsel ve piyano için bestelediği Hayat Ağacı Süiti seslendirilecek. Sanatçının var oluşunda güçlü bir anlam taşıyan değerlerin ve kişilerin; onun yaşamının, anılarının, düşünsel dünyasının içinde büyümesini ve köklenmesini eşsiz melodilerle anlatan “Hayat Ağacı” aynı zamanda Fazıl Say’ın yüzüncü eseri olma özelliğini de taşıyor.

Bu özel gecede Fazıl Say’a viyolonsel sanatçısı Jamal Aliyev eşlik edecek. “Hayat Ağacı” eserinin yanı sıra Say’ın Dört Şehir sonatı ve F. Schubert’in D. 960 sibemol major piyano sonatı da gecede dinlenebilecek diğer eserler arasında.

İyi seyirler…

Emine Şule Türkoğlu