logo
Lucasita

Evimin/İş Yerimin Altından Fay Hattı Geçiyor Mu?

Single Articles

6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş depreminin 14. günündeyiz. Büyük kayıp ve hasarlara neden olan deprende yalnızca Güneydoğu Anadolu bölgesi değil

6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş depreminin 14. günündeyiz. Büyük kayıp ve hasarlara neden olan deprende yalnızca Güneydoğu Anadolu bölgesi değil tüm Türkiye yara aldı. Yaralarımızı sarmaya çalıştığımız şu günlerde deprem bölgesi dışında yaşayan insanların da deprem korkuları devam ediyor. Korkuyla akıllara gelen ilk soru ise ‘‘Peki evimizin ya da iş yeriminiz altından fay hattı geçiyor mu?’’ oluyor. 

Bunu öğrenebileceğiniz iki yöntemi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün yerbilimleri harita görüntüleyici sayfası üzerinden “Dirifay” kelimesinin yan tarafındaki kutucuğu işaretliyoruz. Sağ üst tarafta yer alan Konum Ara kısmından mahalle ve sokak bilgilerini yazarak yaşadığınız veya çalıştığınız bölge hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. 

Bir diğer yöntem ise Kandilli Rasathanesi uygulamasını App Store veya Google Play Store üzerinden indirerek ‘‘Harita’’ kısmına tıklıyoruz. İlk bahsettiğimiz seçenekteki gibi uygulama içerisinde konum arama özelliği bulunmadığı için harita üzerinde yaşadığınız yeri tespit etmeniz gerekiyor.