logo
Lucasita

Düşünüyorsun O Halde Görüyorum

Single Articles

Bilim insanları beyin aktivitelerinden yüksek çözünürlüklü görüntüleri yeniden oluşturabileceklerini keşfettiler. Beyin dalgalarından elde edilen görüntüleri oluşturmak için yapay zeka kullanımına başvuruldu.

Günümüzde popülerliğini koruyan yapay zeka bu seferde düşünceleri görüntüye dönüştürüyor. Aralık ayında yayınlanan bir makalede belirtildiği üzere yapay zeka oluşturma aracı Stable Diffusion ile birlikte beyin aktivitesinden (fMRI sinyalleri) yüksek çözünürlüklü ve oldukça doğru görüntüler oluşturuldu. Çalışmanın yazarları, önceki çalışmalardan farklı olarak, bu görüntüleri oluşturmak için yapay zeka modellerini eğitmeye veya ince ayar yapmaya ihtiyaç duymadıklarını da belirtiyor.

Bu çalışmanın difüzyon modellerinin iç süreçlerine bir bakış olduğunu belirten araştırmacılar çalışmanın, modelin biyolojik bir perspektiften nicel bir yorumunu sağlayan ilk çalışma olduğunu belirttiler. Farklı bir diyagramda ise beyindeki farklı sinir ağlarının devreye girmesini ve bir görüntüyü yeniden oluşturmak için gürültünün nasıl giderileceği dahi gösteriliyor. Birçok araştırmacı yapay zeka modellerinin insan beyni ile nasıl çalışabileceğini test ediyor. Şu an yapılan çalışma ise daha çok bir ön araştırma niteliği taşımaktadır.