logo
Lucasita

Dijitalin Liderleri Buluştu

Single Articles

Dijitalin Liderleri Digital Age Tech Summit’te Buluştu.

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Digital Age Tech Summit, dijital dünyanın nabzını alanında uzman isimlerle birlikte tuttu. Web 3.0, blockchain, NFT’ler, metaverse, dijital sürdürülebilirlik gibi farklı başlıklarda yarına yön verecek trendler ele alındı.

Garanti BBVA ana sponsorluğunda 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü online olarak düzenlenen Digital Age Tech Summit 2022, teknolojik irade, dijital sürdürülebilirlik, oyun-ticaret-yaşam, veriyi anlamlandırmak, metaverse alt temalarıyla teknoloji dünyasının önde gelen konuklarını ve konularını bir araya getirdi. Dijital dünyanın birbirinden önemli isimlerinin içgörü, deneyim ve hikâyelerini paylaştıkları etkinlikte; Raja Rajamannar, Prof. Tom Boellstorff, Melike Altınışık, Aaron Stanton, Levent Erden, Jonathan Kneebone, Prof. Dr. Aylin Seçkin, Amanda Cassatt, Greg Lindsay ve Lev Kushner gibi isimler yer aldı.

Etkinliği değerlendiren MediaCat ve Digital Age Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, Digital Age Tech Summit’te bu sene; NFT’ler, blokchain, web 3.0 ve gayri merkezi yapılar gibi geleceğe yön verecek trendlerin kültürel, ekonomik ve toplumsal yansımalarının ele alındığını belirtti. Dijital inovasyonun birey için sunduğu imkânlar ve olasılıkların yanı sıra gezegenin ve toplumun sağlığını odağına alan gelişmelerin de Digital Age Tech Summit’in bu yılki ajandasında önemli bir yer tuttuğunun altını çizdi.

Günün ikinci oturumunda konuşan MasterCard CMO’su Raja Rajamannar, dijital inovasyon ve pazarlama iletişimi arasındaki sürekli ve değişmez ilişkiye değinirken, Serotonin kurucu ortağı ve CEO’su Amanda Cassatt ise, web 3.0’ın eşiğinde markaların izlemesi gereken iletişim stratejilerine dair içgörülerini paylaştı.

Digital Age Tech Summit’te ele alınan bir diğer konu ise siber güvenlikti,  SabancıDx Siber Güvenlik Grup Müdürü Nurettin Erginöz, updated sistemler kullanmak, back-up’lar almak, mail kontrolü gibi temel korunma yöntemlerinin dışında sanal evrenlere adım attığımız bugünlerde siber güvenlik tehditlerine karşı toplumsal bir farkındalık geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Etkinliğe, metaverse gibi sanal platformların ilk prototipi olarak kabul edilen Second Life’tan bağlanan dijital antropolog Prof. Tom Boellstorff, sanal dünyalardaki insanın antropolojisine dair uzun yıllardır edindiği teorik ve pratik bilgileri Digital Age Tech Summit izleyicisine Second Life’taki sanal mekanından anlattı.

Veri kullanımı ve sağlık arasındaki ilişki, bu sene zirvenin önemli konularından biri olarak ön plana çıktı. Garanti BBVA Müşteri Çözümleri ve Dijital Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, metalaşmaya karşı farklılaşmayı da sağlayan dijital deneyimleri insanlara nasıl ulaştırdıklarını, dijital ekosistem ve insan etkileşimini dengelerken nelere dikkat ettiklerini, çözüm yolları ve öneriler oluştururken verinin sahip olduğu işlevsel değeri bütün hatlarıyla anlattı. Aynı zamanda sektörün en önemli değer yaratma mekanizmalarından biri olan sürdürülebilirliğe olan yaklaşımlarını ve bu alana dair hayata geçirdikleri Ekolojik Durumum’a ait detayları izleyici ile paylaştı.

Finansal teknolojilere dair bir diğer konu ise, nakitsiz bir gelecek ve yeni nesil ödeme trendleriydi. MediaCat ve Digital Age Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın sorularını yanıtlayan Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Murat Çağrı Süzer, bu alana dair atılabilecek sürdürülebilir adımları izleyici ile paylaştı.

Pandemi ile birlikte herkesin gündeminde önemli bir yer tutmaya başlayan sağlık teknolojileri ve tele-sağlık uygulamalarını Roche Türkiye İletişim Lideri Nur Kara,, Roche İlaç Türkiye İş, Çeviklik, Dijital ve Müşteri Deneyimi Lideri Gizem Kedici Özbayraç ve Roche Diagnostik Türkiye, Sağlık Çözümleri Geliştirme Direktörü Doğutan Ülgen ele aldı.

NFT’ler ve sanat eserleri arasındaki ilişkiyi ve yeni teknolojilerin dönüştürdüğü sanat piyasasını ise, Prof. Dr. Aylin Seçkin’in perspektifinden dinleme fırsatı bulduk. Yine web 3.0 ve gayri merkezi yapılar arasında yükselen bu teknolojilerin yaşamın omurgasını nasıl şekillendireceğini Levent Erden anlattı.

Digital Age Tech Summit katılımcıları, yarına yön veren trendlerin ve dijital inovasyonun en etkili örneklerinin yer aldığı zirveden renkli içgörüler ve farklı bakış açıları ile ayrıldı.