logo
Lucasita

Demet Evgar “İyi Niyet Elçisi”

Single Articles

Demet Evgar Türkiye’nin ilk İyi Niyet Elçisi oldu.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Demet Evgar ile önemli bir ortaklığa imza attı ve ünlü oyuncuyu Türkiye ofisinin ilk İyi Niyet Elçisi olarak duyurdu. Daha önce bu unvanlar Danai Gurira, Nicole Kidman, Emma Watson ve Anne Hathaway gibi isimlere aitti.

Cinsiyet eşitliğine verdiği destek ve kadın haklarını savunmasıyla tanınan ünlü oyuncu Demet Evgar, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (BM Kadınlar), Dünya Kadınlar Günü‘nden bir gün önce yaptığı etkinlikle Demet Evgar’ın Türkiye’deki ofisinin ilk İyi Niyet Elçisi olacağını duyurdu.

Bu ortaklık kapsamında Demet Evgar ile #BenKadınım kampanyası yürütüldü; ana hedefi kadınların toplumdaki yerlerinin farkına varmalarını sağlamak iken; kadınların potansiyellerini gerçekleştirmelerini, sessiz kalmamalarını, şiddet ve ayrımcılığa karşı birlik olmalarını ve gerekli yaptırım mekanizmalarını kullanmalarını amaçlıyor. Bu hedefleri göz önünde bulundurarak Demet Evgar ve BM Kadın Birimi kadın dayanışması yaratmak ve toplumu dönüştürmek için kadınların gerçek hikayelerini netleştirmek için çalışıyor.

“Daha fazla kadına ilham olmak istiyorum.”

Demet Evgar, organizasyonda BM Kadın Birimi tarafından Türkiye’nin ilk iyi niyet elçisi olarak görevlendirilmesi ve #BenKadınım projesi hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Kadınların zorlu süreçlerden geçerek kazandığı tüm hakları kutladığımız ve hala süregelen eşitsizlikleri tekrar masaya yatırdığımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi İyi Niyet Elçisi ilan edilmek tabii ki büyük bir gurur, fakat büyük de bir sorumluluk. Bu sorumluluğun bilinciyle daha önce yürüttüğüm çalışmaları Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin ortaklığıyla güçlendirerek daha fazla kadına ilham olabilmek ve kadınların hikayesini daha fazla kadınla buluşturabilmek istiyorum.”