Bir Antikacının Terekesinden

HomeKültür ve Sanat

Bir Antikacının Terekesinden

Obje Müzayedesi Türkiye’nin ismi ve kendisi online olan tek müzayede evi onlinemuzayede.com’da antika severlerin ve koleksiyonerlerin kaçırmaması

Sanatın Kökleri
İş Sanat Sergisini Metaverse’te Açıyor
EFG Londra Caz Festivali İstanbul’da!

Obje Müzayedesi

Türkiye’nin ismi ve kendisi online olan tek müzayede evi onlinemuzayede.com’da antika severlerin ve koleksiyonerlerin kaçırmaması gereken bir obje müzayedesi başlıyor.

“Bir Antikacının Terekesinden” adı ile yapılan 52. Online Müzayedesi’nde, cep saatlerinden masa ve duvar saatlerine, antika radyolardan el dokuması kilimlere, Meissen tarzında 19. Yüzyıl porselen parçalardan 1800’lü yıllara ait İstanbul gravürlerine kadar birbirinden özel parçalar açık artırmada sergileniyor. Müzayedenin en nadide objesi ise, III. Selim Osmanlı Mühendishane Dönemi’ne ait, 1222 (1807) tarihli Bronz Usturlap. Astronomi ölçümlerinde kullanılmış tarihi bir ölçüm cihazı olan usturlap, üstünde tarih yazılı olması nedeniyle türünün nadir ele geçen örnekleri arasında yer alıyor.

Dikkat çeken bu obje, astronomi ölçümlerinde kullanılan ve Güneş’in veya yıldızın konumundan yararlanarak zamanı belirlemek için kullanılan bir alet olan usturlap. Sultan III. Selim zamanında Osmanlı Devleti’nde Mühendislik Mektebi (Mühendishane) döneminde imal edilmiş olan tarihi ölçüm cihazı, ana gövde, beş disk, cetvel ve sabitleme aparatından oluşuyor. Astronomik hesaplamalar yapmak için kazıma tekniği ile yılın aylarını ifade eden astrolojik burç sembolleri, geometrik cetveller ve ibarelerle bezeli bu nadide obje, üzerinde Osmanlı tarihi 1222 (1807) yazılı olduğu için türünün nadir ele geçen koleksiyonluk örnekleri arasında yer alıyor.

Müzayede, 27 Aralık saat 20:30’a kadar devam edecek. Müzayedeye katılabilmek için burdan üye olmayı unutmayın!