logo
Lucasita

BeautyEurasia Fuarı Başladı!

Single Articles

Dünyanın ve Avrasya’nın Gözü Bu Fuarda: 3 Gün Sürecek BeautyEurasia Fuarı Başladı

Bölgesinin en büyük sektör fuarı olan, Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile Hyve Group tarafından düzenlenen BeautyEurasia, sektörün global ve bölgesel gelişim alanlarının tartışılmasını ve bilgi alışverişini sağlayarak, yeni fikir ve ürünlerin tanıtımına yönelik etkinliklerle dolu verimli bir platform sunuyor.

Yeni iş birliği ve ihracat fırsatları için zemin hazırlamasının ötesinde bir misyona sahip BeutyEurasia, sektörün yol haritasını da belirliyor. Fuarın ilk gününde düzenlenen iş geliştirme hedefli “Kozmetik Sektöründe Kazandıran Sürdürülebilirlik Kriterleri” başlıklı konferansta İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Genel Sekreteri Konca Çalkıvik, Rossmann Türkiye Satın Alma ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Yücel Türkmensoy ve Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KUAD) Başkanı ve Laber Kimya Gn. Md. Levent Kahrıman söz aldı.

Sürdürülebilirlik Tüm Sektörler İçin Önemli

Belirsizliklerin hâkim olduğu, uzmanların ilk defa 10 yılı sonrasını öngöremediği bir dönem yaşandığını hatırlatan Çalkıvik, “İklim krizi etkilerini hep beraber yaşıyoruz. Doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor. Pandemiyle beraber dünyanın ne kadar çaresiz olduğunu gördük. İkinci bir dünyamız olmadığına göre şimdiden tüm alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli ve iklim değişikliğini durdurmalıyız. Sanayileşmeden sonra iklim krizini biz yarattık. Üretme ve tüketme alışkanlıklarımızla bunu bizler yaptık. Her yıl iklim krizi ile ilgili paneller yapılıyor. Tüm dünya ülke liderleri farklı taahhütler veriyorlar. Küresel ısınmanın 1 buçuk dereceyi aşmaması için emisyonları sıfırlamaya çalışıyorlar. Son yayınlanan rapor oradan çok uzak olduğumuzu, 2,7 dereceye doğru gittiğimizi gösteriyor. Özellikle Ukrayna Rusya savaşı bunun tuzu biberi oldu diyebilirim.” sözleri ile yaşananlara ilişkin sebeplere dikkat çekti.

Pandemi sonrası tüm ülkelerin yeşil dönüşümü ajandasına aldıklarını, Avrupa’nın 2050 yılında karbon nötr kıta olacağını açıkladığını dikkat çeken Çalkıvik, “Avrupa Birliği (AB) için bir diğer hedef ise 2030’da  emisyonları %50 azaltmak. Yeşil Mutabakat isimli bu çerçeve aslında tüm ticareti şekillendiriyor. Türkiye olarak biz de Paris Anlaşması’na taraf olduk. Net 0 Emisyon hedefini 2053 olarak açıkladık. AB ihracatımızın %42’sini oluşturuyor. AB’ye ihracat yapabilmemiz için bu yeşil dönüşümü gündemimize almamız lazım. Bunula ilgili çok çalışma yapılıyor. Şirketler yapıyor. Kozmetik sektörü  çevresel, toplumsal ve ekonomik anlamda tüm bu gelişmelerin içinde olan bir sektör. Biz güzelleşmek istiyoruz. Güzelleşirken dünyamızı çirkinleştirmeyelim.” dedi.

Türkmensoy: “Sürdürülebilirlik Çok Yararlı, Herkes Katkıda Bulunduğu Sürece…”

Ardından söz alan Türkmensoy, Rossman’ın sürdürülebilirliği, kuruluşundan itibaren gündemine aldığını, ana misyonlarından biri olduğunu belirtirken, bu yaklaşımın herkesin katkı bulunduğu sürece tüm sektörler için çok yararlı olduğuna dikkat çekti.

Rossman’ın sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarını Avrupa’da çok büyük bir boyutta gerçekleştirdiğini, Avrupa’nın bu konuda en prestijli ödüllerinden biri olan OC&C’nin ilk 10 perakendecisinden birisi seçildiğini belirten Türkmensoy, “Türkiye’de tüketicilerimiz sürdürülebilirlik konusunu biliyor. Ancak bunu nasıl yönetmesi gerektiğini ve nasıl katkıda bulunması gerektiğini bilmiyor. Biz de tam bu noktada devreye giriyoruz. Yaptığımız bütün çalışmaları tüketicilere duyurmak istiyoruz. Karbon emisyonunu azaltmak için çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz.” sözleri ile bu alandaki hassasiyete dikkat çeki.

Sürdürülebilirlik Bir Sistem Eleştirisi

Sürdürülebilirlik kavramını bir sistem eleştirisi olarak ele aldığını belirten Kahrıman, “Sosyal yapımız, insanların daha merkezde olduğu bireyselleşmenin ön planda tutulduğu bir yapıya dönüştü. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bu dönüşüm gerçekleşti.İnsanın “efendi” olduğu, herkesin insan için feda edildiği bakış açısı oluştu. Duyarsızlık arttı. Sürdürülebilirlik kavramı da burada ortaya çıktı. Bir sistem eleştirisi, her şeyi kirletemezsin senden başka da canlılar var.” dedi.

Kahrıman, sürdürülebilirliğin insanları bir zihniyet değişikliğine davet ettiğine de dikkat çekti.

Alım Heyeti Özel Fuar Turları

Fuarın ilk günü, öğleden sonra gerçekleştirilecek “İş Geliştirme Konferansları” devam ederken, “Kriz Dönemlerinde Nitelikli Büyüme Formülü”, “Perakende ve Online Pazar Yerlerinde Yeni Dönem Müşteri Trendleri” ve “Güzellik Sektörünün Yükselen Markaları”, sektörün uzman isimleri tarafından detaylandırılacak.

Oturumların yanı sıra güçlü bir etkinlik programına sahip olan fuarda 16 Haziran 2022 tarihlerinde, Makyaj Artisti ve Saç Tasarımcısı Alp Kavasoğlu, yabancı ve yerli sektör satın alım profesyonellerinden oluşan bir grupla, ürün kategorilerine göre planlanan turda katılımcı stantlarını ziyaret ederken, firmaların değişen tüketici ihtiyaçlarına cevap veren yeni ürün ve teknolojilerini yerinde tespit edecek.

Saç ve Makyaj Yarışmaları ile Sıra Dışı Şovlar BeautyEurasia’da!

Fuar, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni ürün ve teknoloji sunumları ile sıra dışı saç şovlarına da ev sahipliği yapacak. Fuarın ikinci ve son günü olan 16 ve 17 Haziran tarihlerinde saç ve makyaj yarışmalarında 200’ün üzerinde yarışmacı sahnede birbirleriyle mücadele ederken, fark yaratan tasarımlarını jürinin ve izleyicilerin beğenisine sunacak.

Yarışmaların yanı sıra saç ve makyaj atölyelerinde, ünlü berber, kuaför ve makyaj artistleri en yeni tasarımlarını sergileyip, işin püf noktaları, teknikler ve ürünler hakkında izleyicilere bilgiler verecek.