logo
Lucasita

Audi’den Yaratıcı İş Birliği

Single Articles

İtalyan motosiklet ve bisiklet üreticisi Fantic ile iş birliği yapan Audi, Dakar rallisi aracından ilham alarak geliştirdiği elektrikli enduro dağ bisikletini tanıttı.

2012 yılında piyasaya sürdüğü E-Bike Wörthersee ile ilk elektrikli bisiklet deneyimini piyasaya süren Audi, Fantic ile yaptığı iş birliğiyle bu alandaki iddiasını yeni tasarımıyla farklı bir boyuta taşıyor. Bisiklet, Audi’nin ilk kez bu yıl düzenlenen Dakar rallisinde kullanılan otomobili Audi RS Q e-tron’dan ilham alınarak üretildi. 

Alüminyum ve karbon fiber malzemeler kullanılarak sınırlı sayıda üretilen elektrikli dağ bisikletinin enduro çerçevesi sürüş kolaylığı amacıyla hafif alüminyumdan yapıldı. Bunun yanı sıra Incas 2.0 hidrolik frenler ve hassas vites değiştirmeyi sağlayan SRAM GX grup seti ile donatıldı. Pili ve gücü Fantic tarafından desteklenen bisiklet, 90 Nm tork sunan Brose S-MAG 36 Volt 250 Watt elektrik motoruna ve 36-volt 720 Wh bataryaya sahip.

Gidonun üzerinde hız ve pil seviyesi gibi verileri gösteren bir dijital ekran bulunuyor. Pil seviyesi yüzde 10 altına düştüğünde, şarj seviyesi göstergesi ekranın sağ üst köşesinde yanıp sönmeye başlıyor. Audi elektrikli enduro dağ bisikletinin en dikkat çeken özelliği, süspansiyon çatalının sahip olduğu hareket kabiliyetini artıran RXF 38 M.2 süspansiyon maşası ve donanımı. Bu sayede tam 180 mm’lik süspansiyon hareketine sahip olan bisiklet, daha geniş tekerlekler ve arazi lastikleriyle birlikte bilhassa yokuş aşağı sürüşte hayli iddialı.

Şirket ayrıca 2022 yılında önceki 12 aya göre yüzde 44 artışla 100 binin üzerinde elektrikli otomobil sattığını açıkladı. Elektrikli araç pazarına giderek daha fazla eğilen Audi, lektrikli enduro dağ bisikletini 10 bin 131 dolardan satışa sundu.