logo
Lucasita

Algida Mutluluk Müzesi şimdi Bodrum’da!

Single Articles

Algida Mutluluk Müzesi şimdi Bodrum’da!

Mutluluk kavramını somutlaştıran deneyim alanları sunan Algida Mutluluk Müzesi, mutluluğu daha geniş kitlelere yayma hedefiyle Bodrumlularla buluştu.

Algida Mutluluk Müzesi’nde mutluluğun öğrenilebilir yolculuğunu hatırlatan  Uzman Klinik Psikolog İnanç Sümbüloğlu içerikleri, Mutluluk Öğrenilebilir Odası’nı Erdil Yaşaroğlu karikatürleri ve 90’larda, 2000’lerde ve 2010’larda çocuk olmak anlatımıyla Mirgün Cabas videoları bulunuyor. 

Dondurmanın bilimsel olarak kanıtlanmış mutlulukla ilişkisini tüm söylem ve eylemlerinde hatırlatan Algida, Türkiye’de 34 yıldan bu yana, mutluluğu toplumun her kesimine ulaştırmak için çalışıyor. Algida mutluluğun paylaştıkça çoğaldığına inanarak, mutluluk kavramını somutlaştıran deneyim alanları sunan Türkiye’nin ilk Mutluluk Müzesi’ni İstanbul’da açmıştı. Algida mutluluğu daha geniş kitlelerle yaymak amacıyla Mutluluk Müzesi’ni Bodruma taşıdı. Algida 13 Haziran’a kadar Çarşı Mahallesi Bodrum Belediye Meydanı’nda, mutluluğu ziyaretçilerle paylaşıyor. 

Çarşı Mahallesi Bodrum Belediye Meydanı’nda bulunan ve ücretsiz olan Mutluluk Müzesi, kalp şeklinde bir Algida dünyasının 3 farklı deneyim alanı sunan bölümünden oluşuyor. Mutluluğun öğrenilebilir olduğuna inanan Algida müzede, mutluluk duygusunun ardındaki bilimsel gerçekleri, animasyon filmler ve karikatürlerle anlatıyor. Müzeye girildiğinde, mutluluğun Erdil Yaşaroğlu’nun karikatürleriyle karakterize edildiği Mutluluk Öğrenilebilir Odası’na varılıyor. Odada farkındalık, nezaket, sosyal bağlar, hareket ve yaratıcılık temalarında Erdil Yaşaroğlu’nun ikonik karakterlerinin yer aldığı karikatürler ekranlara yansıyarak mutluluğun beş anahtarını hatırlatıyor. Bu alanda ziyaretçilerin gönüllerince boyayabilecekleri “Bir Yaz Günü” çizimi de yer alıyor.

Mutluluğun peşindeki ziyaretçileri bir sonraki deneyim alanında, Algida’nın Türkiye’ye geldiği 90’lardan başlayarak 2000’ler ve 2010’larda “çocuk olmak” Mirgün Cabas anlatımıyla, o yıllarda bizleri mutlu eden hatıralarla paylaşılıyor. Üçünü ve son odada ise, Algida’nın birbirinden renkli ve leziz dünyasında, selfie alanları mutluluğu sevdikleriyle paylaşmak isteyenleri karşılıyor. Çıkış kapısına varıldığında Algida Retro Cafe, ikonik kırmızı kabinin günümüze kadar olan değişimini yansıtırken, çeşit çeşit ikramlarla mutluluğu dağıtıyor.

34 yıldan bu yana tüm Türkiye’yi kucaklayarak kalplere dokunan Algida, Mutluluk Müzesi’nde, mutluluk kavramının öğrenilebilir olduğunu ve paylaştıkça çoğaldığını birbirinden farklı deneyim alanlarıyla hatırlatarak, toplumda kolektif mutluluk bilincinin yayılmasını hedefliyor.

Uzman Klinik Psikolog İnanç Sümbüloğlu ise; “Algida Mutluluk Müzesi mizahın ve toplumsal hafızayı hatırlamanın gücünü, iyi hissetme halimizde artış yaratacağı fikrinin savunuculuğunu üstleniyor. Merak, hatırlama ve paylaşmanın mutluluğu arttıracağı fikrini savunmak için ziyaretçilerini bekliyor.” dedi.