HomeKültür ve Sanat

AKM’DE DİNAMİZM RÜZGARI ESTİ

İlhami Atalay’ın 55 yıllık profesyonel sanat hayatını yansıtan retrospektif tadındaki sergisi 75. yaşında sanatseverlerle buluşturdu. Klasik Tür

Oscar and the Wolf Türkiye’de.
UNESCO’dan Kültür Krizi Uyarısı
SÜREYYA OPERASI’nda BORUSAN QUARTET Akşamı

İlhami Atalay’ın 55 yıllık profesyonel sanat hayatını yansıtan retrospektif tadındaki sergisi 75. yaşında sanatseverlerle buluşturdu. Klasik Türk Sanatları Vakfı tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla hazırlanan sergide sanatçının daha önce sergilenmemiş son dönem eserlerinin yanı sıra 1970’lerden bu yana üretmiş olduğu serilerinden örnekleri de 05 – 15 Ocak tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

Tamamı büyük ölçekli eserlerden oluşan sergi, usta sanatkarın geleneksel olanı modern sanatın imkânları içinde ifade ediş biçimi ve güçlü renkleri ile izleyenlere etkileyici bir görsellik sunuyor. Atalay’ın eserlerindeki dinamizmin temelini ise onun toplumsal olaylara karşı duyduğu derin hassasiyet, doğaya olan hayranlığı, gözlemcilik yönü ve ezber bozan şahsiyetinin sanatına olan yansımaları oluşturuyor.

Ressam Atalay ise 55 yıllık sanat macerası boyunca yaptığı çalışmaların sadece küçük bir kısmını bu sergiye sığdırabildiğini söyledi. “Akıncılar, alemler, zikir, Anadolu, kartallar ve hiçlik gibi serilerden örnekler koyduk.” ifadesini kullanan Atalay, 500’e yakın eserinin sergilenmeyi beklediği bilgisini paylaştı.

Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görülen Atalay , “Ben, 80 sene de geçse beni anlamayacaklar, görmeyecekler sanıyordum.” ifadelerini kullandı. Sanatçılar arasında, birlik kurma şuurunun henüz olmadığını söyleyen Atalay, “Sanatçı yetiştirmek için çok geç kalındı aslında. Her sanatkar kendi köşesinde çalışmayı tercih ediyor. Kendi başına bir mesaj verse sesini ulaştıramıyor” diyerek gençlerin bu birlik için çaba harcaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İLHAMİ ATALAY KİMDİR

 • 17 Ekim 1948 yılında Artvin’in Arhavi ilçesinde dünyaya geldi. 1972 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ ni bitirdi. Aynı yıl ihtisas bursunu kazanarak Berlin’ e gitti.
 • 1973, 1978 yılları arasında Berlin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ve Tatbiki Sanatlar Akademisi’nde resim ve duvar halıcılığı alanlarında ihtisasını tamamladı.
 • 1975 yılında Fransa’da, 1976 yılında İsviçre ve İspanya’da,  1977 yılında İngiltere’de resim, tekstil obje, duvar halısı sahalarında araştırma ve incelemelerde bulundu.
 • 1978 yılında yurda döndü. Mecburi hizmet dolayısıyla çeşitli devlet görevlerinde bulundu. 1981’de Isparta Sümerbank Halıcılık Müessesesi’nde desinatör olarak çalıştı.
 • 1981, 1983 yıllarında Isparta’da serbest halı desinatörü olarak çalıştı.
 • 1983 yılında İstanabul’ a döndü ve yeniden resim çalışmalarına başladı.
 • 1984’de İstanbul Sultanahmet’ de İLHAMİ ATALAY SANAT GALERİSİ’ni açtı. Burada çok sayıda öğrenci yetiştirdi.
  Temel felsefesi Anadolunun kültürel çeşitliliğini, halkın yaşan biçimini, değerlerini, destanların, evrensel sanat öğeleriyle işleyerek eserler üretmek olan ”DİNAMİZM” grubunu kurdu.
  Kendini tekrar etmeyen, her bir seride yeni bir kompozisyon, yeni bir üslup geliştiren İlhami Atalay, Anadolu kilimlerinden esinlenerek renleri birbirini gölgelemeyecek şekilde sonsuz bir armoni oluşturarak kullanmaktadır.
  İlhami Atalay’ ın eserleri Türkiye’ de ve dünyanın birçok kişisel ve karma sergisinde yer aldı Sanatçının eserleri çeşitli ulusal ve uluslararası koleksiyonlarda yer almaktadır.

Emine Şule Türkoğlu

Newer Post
Older Post